Muzyka do filmów – skąd brać muzykę do filmów? Darmowe i płatne bazy muzyki

Muzyka do filmów - bazy darmowe i płatne

Skąd wziąć muzykę do naszego wideo? Muzyka w filmie jest niezwykle ważna. Nadaje filmowi odpowiedni charakter, nastrój,  a także podkreśla intencje reżysera. W przypadku filmów do internetu zwykle nie ma ani czasu ani budżetu na komponowanie muzyki i zlecanie jej nagrania w profesjonalnym studio. Na szczęście jest sporo serwisów pozwalających na zakupu muzyki do naszego projektu filmowego. Jest także wiele portali z darmową muzykę na wolnych licencjach (różnych odmianach Creative Commons).

Czym różnią się poszczególne rodzaje licencji Creative Commons? Zobacz tutaj –>

Strony z płatnymi utworami:

1. Jamendo.com

Na tej stronie licencje można zdobyć zarówno jako osoba prywatna (9 euro/msc), jak również jako firma czy podmiot prawny ( od 49 euro/msc do 99 euro/msc). Różnica w cenie daje oczywiście także różnicę w możliwościach. Prawa do rozpowszechniania zdobywa się przy zakupie każdego rodzaju pakietu, ale tylko przy zakupie droższego pakietu zyskuje się prawo do wykorzystania utworu w profesjonalnym projekcie np. reklama. Na stronie znajdziecie ponad 200 000 utworów w ponad 20 kategoriach.

2. Audiojungle.net

W zasobach tej strony jest ponad 760 000 utworów. Znajdziecie tutaj podkłady muzyczne czy dźwięki idealnie nadające się do filmów czy animacji. W tym wypadku po założeniu konta i dodaniu karty, można kupować pojedyncze utwory, które mają różne ceny aczkolwiek oscylują one w granicy 25$/szt. Nie jest wymagane natomiast wykupywanie konkretnego pakietu czasowego.

3. Pond5.com

Na tej stronie znajdziecie ścieżki dźwiękowe oraz efekty dźwiękowe royalty-free, które dodadzą impetu każdemu kolejnemu projektowi. Jest dostępna w pełni w języku polskim. Oprócz muzyki znajdziecie tam także materiały video i ilustracje wektorowe. Aby móc pobierać materiały wymagana jest subskrypcja.  Cena pakietu miesięcznego wynosi około 800 zł. Strona przeznaczona głównie dla profesjonalnych montażystów/grafików czy filmowców.

4. Musicbed.com

Kolejna strona udzielająca licencji na utwory zarówno osobom prywatnym jak i firmom. W ich zasobach znajdziecie setki tysięcy utworów podzielonych na dwie główne kategorie: utwory z tekstami i instrumentalne. Można zakupić tutaj licencję na konkretny utwór a cena zależy m.in. od celu zakupu, miejsca wykorzystania i wielkości firmy z ramienia której będziecie używać konkretnej muzyki.

5. Stockmusic.net

Korzystając z tej strony nabędziesz licencję na utwory, które wykorzystać możesz m.in. w telewizji, filmów, gier, aplikacji mobilnych, reklam czy jako tło pod prywatne projekty. Licencja na każdy utwór kosztuje dokładnie tyle samo, około 40$. Znajdziecie tu otwory blisko 150 cenionych kompozytorów, które używane były przez największe stacje telewizyjne na świecie. Od niedawna istnieje też możliwość wykupienia dostępu do utworów w formie miesięcznej subskrypcji.
Jeśli chcesz otrzymać 2 miesiące subskrypcji gratis – kliknij tutaj i wykup roczny pakiet.

6. Audionetwork.com

Na tej stronie znajdziecie blisko 150 000 utworów, ponad 1000 kompozytorów. Wyszukiwanie jest bardzo proste, dzięki podziałowi m.in. na konkretnych twórców, albumy, nastroje, playlisty i gatunki muzyczne. Cena utworów uzależniona jest od jego celu wykorzystania. Ceny wahają się od 9 euro za utwór do 600 euro; najwyższa cena jest oczywiście w przypadku wykorzystania utworu w profesjonalnej kampanii reklamowej.

7. Artlist.io

Ostatnia polecana przez nas strona z płatną muzyką, aczkolwiek w naszej opinii zdecydowanie najlepsza. Sami z niej korzystamy od pewnego czasu i jesteśmy bardzo zadowoleni. Ilość i jakość dostępnym utworów jest bardzo dobra, a cena abonamentu niezwykle atrakcyjna (około 800 zł rocznie). Na stronie znajdziecie tysiące utworów różnych kompozytorów.
Jeśli chcesz otrzymać 2 miesiące darmowego dostępu do Artlist – i zarejestruj się.


Tworzysz wideo sam i chcesz nauczyć się robić jeszcze lepsze filmy? Zapraszamy do skorzystania ze wsparcia experta wideo lub szkoleń z zakresu tworzenia wideo.


Strony z muzyką na otwartych licencjach:

1. Audionautix.com

Mimo dosyć słabej graficznie oprawy strony, posiada ona w swoich zasobach bardzo dużą ilość utworów, podzielonych na kilkadziesiąt kategorii. Ściągnięcie ich jest stosunkowo proste i nie wymaga rejestracji, ani podawanie danych osobowych. Należy poświęcić trochę czasu na research, ale można natknąć się na kilka świetnych kompozycji.

2. Incompetech.com

Tutaj znajdziecie utwory podzielone na 5 głównych kategorii czyli: muzyka elekryczna&rock, filmowe nastroje, świat, lekkie utwory i wszystko inne. Ściąganie jest bardzo proste i nie wymaga rejestracji, ani podawania żadnych swoich danych. Strona w kolekcji posiada kilka tysięcy utworów, sampli i efektów dźwiękowych.

3. Bensound.com

Ta strone posiada w swojej ofercie opcję pobierania utworów za darmo oraz kupna licencji. Pobierając utwór darmowo nie mamy prawa wykorzystać go do innych celów niż prywatny odsłuch. Jeżeli zamierzamy użyć go chociażby na prywatnym kanale na youtube czy portalu Facebook, musimy za dany utwór zapłacić. Cena licencji jest uzależniona od późniejszego użycia muzyki.

4. Joshwoodward.com

W przypadku tej strony macie możliwość ściągnąć w pełni za darmo tysiąca utworów, a każdy w wersji ze słowami oraz instrumentalnej; jeśli oczywiście obydwie wersje istnieją. Aby pobrać utwór nie ponosimy opłat, aczkolwiek niezbędne jest podania adresu e-mail. Przy każdym utworze podany jest także tekst, o ile jest w oryginalnej kompozycji, oraz akordy.

5. Dig.ccmixter.org

Na tej stronie znajdziecie utwory, które zostały wykorzystane w ponad 1 milionie gier, filmów i animacji. Z tej strony możesz pobierać utwory, ale musisz pamiętać o odpowiednim oznaczeniu, podaniu linku do licencji i wskazaniu jeśli zostały dokonane w nim zmiany. Pobrane bezpłatnie utwory można remixować i rozpowszechniać, aczkolwiek nie  można ich użyć w profesjonalnej produkcjach/reklamach.

6. Newgrounds.com

Strona ta działa od 1995 roku, aczkolwiek stosunkowo od niedawna można pobierać na niej także muzykę. Głównym założeniem portalu jest zbieranie tworzonych przez użytkowników filmów i gier, które inni użytkownicy mogą pobierać i oceniać według określonej skali. Nic więc dziwnego, że królują tu utwory najczęściej używane w grach, aczkolwiek można znaleźć tam świetne kompozycje. Pobieranie jest bardzo proste i nie wymaga rejestracji, ani podawania danych osobowych.

7. Mobygratis.com

Strona stworzona stricte dla użytkowników, którzy działają non-profit, pasjonują się montażem i tworzeniem filmów, reklam czy gier oraz studentów szkół filmowych i artystycznych, ale nie zarabiających na swoich projektach. Platforma posiada około 150 wyselekcjonowanych utworów, których możecie użyć w swoich amatorskich projektach.

Skoro wiesz już skąd brać darmową muzykę do filmów, dowiedz się również, co jest ważne podczas realizacji filmów – przeczytaj: Video marketing w 5 prostych punktach. 


Jeśli potrzebujesz kompleksowego lub częściowego wsparcia w produkcji – zapraszamy do poznnaia oferty naszej agencji wideo. W Vireo Media tworzymy skuteczne wideo! Wspieramy naszych klientów poprzez budowanie spójnych strategii video marketingowych i produkcję skutecznych filmów na potrzeby działań sprzedażowych, marketingowych i szkoleniowych. Pomagamy także na wybranych etapach realizacji filmów (np. montażu materiałów filmowych).


Lokalni artyści

Przy niekomercyjnych projektach artystycznych, jakie realizowaliśmy z naszymi przyjaciółmi z grupy filmowej ,,Drobne Poprawki’’ korzystaliśmy również z już istniejących utworów stworzonych przez lokalne zespoły czy muzyków. Dla nich była to świetna promocja na festiwalach, a my mieliśmy w filmie niepowtarzalny utwór.

Szukanie odpowiedniej muzyki do wideo może zająć naprawdę sporo czasu. Serwisów internetowych zarówno z darmowymi utworami do filmów jak i płatną muzyką jest bardzo wiele. Warto jednak poświęcić czas na odpowiedni research, aby znaleźć idealny podkład muzyczny do naszej produkcji.