Jak skutecznie uczyć online? Video microlearning

Jak skutecznie uczyć online? Poszukiwanie najefektywniejszej metody nauki, która sprawdzi się w każdym przypadku, jest jak marzenie o Atlantydzie. Prawdopodobnie nigdy nie odkryjemy takiego sposobu. Chyba, że ktoś stworzy narzędzie wgrywające do ludzkiego mózgu konkretną umiejętność lub zakres wiedzy jak program do komputera niczym w filmie “Matrix”. Elon Musk podczas konferencji WAIC stwierdził, że pewnego dnia uzyskamy tę technologię. Na razie jednak do tak przełomowego odkrycia daleko, nie ma sensu czekać i trzeba… brać się do nauki.

Każdy z nas ma swoje upodobania, które wpływają na to, czego i jak będzie uczył się z przyjemnością, a co sprawi mu trudność.

W takim razie jak skutecznie uczyć online? Raczej nie lubimy się nudzić i przemęczać. Trudno nam utrzymać pełne skupienie przez półtorej godziny “ważnego” spotkania, a tym bardziej wyciągnąć z niego i zapamiętać wszystkie istotne informacje. Zaangażowanie i koncentracja utrzymują się przez dwie do trzech minut, po czym gwałtownie spadają. Z pamięcią też nie jest najlepiej, co przedstawia zaproponowana przez Hermanna Ebbinghausa krzywa zapominania. Według jego badań człowiek w ciągu pierwszej godziny od zakończenia nauki zapomina ok 50% informacji. Możemy być jednak spokojni na drugi dzień ten proces znacznie spowalnia. 

Krzywa zapominania Ebbinghausa pomaga zrozumieć jak skutecznie uczyć online
Źródło: wikipedia.org

Jak skutecznie uczyć online? Małymi krokami

Kołem ratunkowym dla naszej koncentracji i pamięci jest microlearning. Czy to właśnie on jest odpowiedzią na pytanie: jak skutecznie uczyć online?Zerknijmy na statystyki. 74% przedsiębiorstw biorących udział w badaniu ATD deklaruje wykorzystanie microlearningu lub planuje jego wdrożenie w procesie szkoleń dla pracowników. Określenie “mikronauczanie” bardzo dobrze opisuje charakter i metodykę tej formy edukacji. Odnosi się ona bowiem do mikro elementów wiedzy lub konkretnych problemów, które działając jak puzzle, razem składają się na obraz większego obszaru a nawet całego obszernego tematu. Na tej podstawie można wyróżnić kilka charakterystycznych cech microlearningu: stosunkowo krótki czas nauki, wąskie zagadnienia, prosty przekaz i to, co najważniejsze: mocny wpływ na uwagę oraz świadomość odbiorcy. Technika microlearningu umożliwia również częste powtarzanie danego fragmentu wiedzy, co sprawia, że znacznie lepiej utrwala się w pamięci.

Jest to metoda małych kroków, które ułatwia nam przyswajanie nowej wiedzy w prosty i efektywny sposób.

Małe kroki i krótkie materiały wideo to klucz do tego jak skutecznie uczyć online

Zdolność do przyciągania uwagi odbiorcy przez materiały microlearningowe wynika nie tylko z przystępności krótkich treści, ale również z ich formy. Fiszki, grafiki, podcasty czy materiały wideo. Na ostatnią z nich jesteśmy szczególnie podatni szczególnie, że w ciągu tygodnia poświęcamy na oglądanie treści wideo średnio aż 16 godzin.  Jak skutecznie uczyć online? Stosując krótkie formy wideo!

Microlearningowe materiały wideo są świetnym rozwiązaniem, które łączy w sobie efektywność małych kroków w nauce i przyjemność płynącą z oglądania filmów. Potwierdzeniem tej tezy znajdziemy w statystykach YouTube Data: 4 na 5 badanych osób stwierdziło przydatność wideo przy poznawaniu nowych zagadnień. Ważnym aspektem tego fenomenu jest płynąca z video microlearningu elastyczność, która pozwala odbiorcom na naukę w dowolnym momencie dnia i dostosowanie treści do swoich potrzeb. Atrybuty te są szczególnie ważne z punktu widzenia działania firmy, ponieważ pozwalają sprawnie wdrażać nowych pracowników oraz ulepszać komunikację pomiędzy poszczególnymi jednostkami, bez konieczności długich przerw w pracy. Przedsiębiorcy dostrzegli tę wartość i 98% z nich stwierdziło, że zastosowanie wideo pomogło lepiej i szybciej komunikować zmiany w firmie oraz usprawniło proces wymiany wiedzy wśród pracowników. Efektem tych korzyści jest ciągły i stały wzrost liczby przedsiębiorstw stosujących naukę w formie wideo (75% w 2018 roku). Ciekawym aspektem jest natomiast skuteczność filmów microlearningowych zawierających animacje ze szkolną tablicą. Według badań Richarda Wisemana – taka forma poprawia retencję treści przez odbiorców o 15%. Już samo zastosowanie animacji wpływa na efektywność nauki i potrafi skrócić czas potrzebny na wdrożenie grup nowych pracowników aż o 67%. 

Czym jest microlearning?

Krótszy czas potrzebny na szkolenia, lepsza zapamiętywalność treści, możliwość wielokrotnego odtwarzania i kopiowania – to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. Wdrażanie nowych pracowników czy doszkalanie kadry jeszcze nigdy nie było tak proste jak w dobie e-learningu. Forma krótkich materiałów wideo – video microlearningu –  zapewnia wysoką elastyczność nie tylko procesu nauki, ale również ich tworzenia. Kiedy pojawiają się nowe zagadnienia (nowe urządzenie na produkcji, zmiany w systemie zarządzania czy systemie informatycznym, z którego korzysta firma) – wystarczy stworzyć kolejne krótkie materiały wideo i dodać je do pozostałych elementów naszej elearningowej układanki.

Video microlearning zmienia zasady gry w procesie edukacji i staje się królem wśród metod nauczania. Niezależnie od tego czy chcemy zdobywać nową wiedzę sami, czy zapewnić ją kadrze w naszych firmach – warto rozważyć wprowadzenie mikronauki do tego procesu i samemu przekonać się, czy jest sposobem na to, jak skutecznie uczyć online.

Poniższy filmik jest doskonałym przykładem zastosowania video microlearningu w formie animowanego wideo. Stanowi również świetną powtórkę zawartej w artykule wiedzy o tej technice.

Chcesz zrealizować filmy czy animacje microlearningowe dla swojej firmy? A może jesteś autorem kursu, który można uzupełnić o atrakcyjne filmy i animacje, które pozwolą łatwiej zapamiętać kursantom najważniejsze informacje? Skontaktuj się z nami – od 2013 roku tworzymy filmy i animacje e-learningowe (mamy ich na swoim koncie ponad 800!)